top of page

ДИРЕКТОРЕНКО Тетяна Миколаївна, вчитель-дефектолог (тифлопедагог) - освіта повна вища, кваліфікаційна категорія "спеціаліст вищої категорії".

МАТВЄЄВА Лариса Олександрівна, вчитель-дефектолог (тифлопедагог) - освіта повна вища, кваліфікаційна категорія "спеціаліст вищої категорії".

 

        Вчитель-дефектолог (тифлопедагог) дош-

кільного навчального закладу здійснює  корек-

ційно-розвиткову роботу  з навчання та вихован-

ня сліпих і слабозорих дітей, координує і направ-

ляє корекційно-педагогічну роботу в закладі.

        Напрямки роботи  тифлопедагога:

- тифлопедагогічне обстеження дітей;

- проведення спеціальних корекційних занять;

- участь в методичній роботі дошкільного

   навчального закладу;

- робота з батьками, діти яких мають порушення

   зору

       Тифлопедагоги проводять такі заняття:

  • розвиток зорового сприймання;

  • розвиток дотику і дрібної моторики;

  • орієнтування у просторі;

  • соціально-побутове орієнтування.

____________________________________________________________________________________

30.11.2022р. вчителями-дефектологами був проведений семінар-практикум на тему: «Формування у дітей із порушеннями зору навичок орієнтування, як важлива умова безпечної поведінки».

На семінарі удосконалювалися знання педагогів про зміст, принципи та організацію форм роботи з формування навичок із орієнтування, розвитку просторового сприймання в реаліях сьогодення. Тифлопедагогами були запропоновані дидактичні, рухливі ігри і вправи, які можуть використовуватися вихователями в освітній діяльності для вирішення спеціальних завдань.

20221206_115238.jpg
20221206_114949.jpg
20221206_115758.jpg

10.11.2022р. центром професійного розвитку педагогічних працівників ЧМР було організовано консультативно-методичну онлайн-зустріч асистентів вчителів інклюзивних класів з вчителями-дефектологами нашого закладу. Тема: «Моделювання сучасного освітнього простору для дітей з порушеннями зору». Тифлопедагоги проінформували як навчати дитину з порушеннями зору, надали рекомендації щодо створення освітнього простору і навчальних матеріалів, розповіли про адаптації і модифікації.

Снимок 2 для сайта.JPG
Снимок для сайта.JPG

20.10.2022 р. тифлопедагоги провели інструктаж для педагогів на тему: «Санітарно-гігієнічні вимоги до організації освітнього процесу». В реаліях сьогодення важливо гнучко підходити до організації корекційно-розвиткової роботи та налаштовувати освітній процес так, щоб він був комфортним і нетравматичним для дітей з порушеннями зору, тому вчителі-дефектологи ще раз наголосили на правилах по збереженню зору, розвитку зорових функцій під час організованої, вільної діяльності дітей, в приміщенні  ДНЗ, на прогулянці, в укритті.

20220929_134941.jpg
20220929_134857.jpg

15.12.2021 р. під час засідання клубу молодого вихователя вчителі-дефектологи Матвєєва Л.О., Директоренко Т.М. познайомили  присутніх з вимогами до наочного матеріалу. Тренували у підборі і виготовлені роздаткового  і демонстраційного матеріалу в освітній та ігровій діяльності дітей з ООП.

IMG-236f97a6236854c79f6e06d47634e90e-V.jpg
IMG-78d8f171af374bcd1e98c4ed7491efe2-V.jpg

20.10.2021 р. вчителі-дефктологи Матвєєва Л.О., Директоренко Т.М. провели семінар для педагогів на тему «Види зорових патологій у дітей». Під час зустрічі педагоги відновили свої знання про види зорових порушень, що найчастіше зустрічаються у дошкільників, та отримали рекомендації,  як організовувати корекційно-компенсаторний процес в групі, щоб забезпечити не тільки відновлення зору, а й загальний всебічний розвиток дитини.

IMG-1660c8550c52cbe198f4c807d7b1b5cf-V.jpg
IMG-6efca075020a10558e9528f9f69a6e5e-V.jpg
IMG-d4626995d104a2492cc53ffa668d2f7d-V.jpg

Навіщо потрібна заклейка?

ojo-vago-o-estrabismo.jpg

Оклюзія (закривання, заклеювання ока) - це основний метод лікування зниження гостроти зору і косоокості.

 

Мета оклюзії - змусити працювати «ліниве» око  і виключити з процесу бачення інше око.

  

Правила режиму заклеювання встановлює лікар-офтальмолог і дуже важливо дотримуватися їх. Чим нижче гострота зору і велика різниця в гостроті зору, тим на більший проміжок часу слід щодня закривати око. 

 

Навіщо це потрібно?

Уявімо ситуацію: людині з нормальним бінокулярним зором зробили операцію таку, як при косоокості. Після неї слід було б очікувати появу косоокості. Однак цього не станеться. Мозок здорової людини звик отримувати зорову інформацію через очі, які дивляться прямо. Тому після операції для відновлення зору мозок дасть команду очним м'язам, які поставлять очі прямо, симетрично.

 

У кого є  косоокість

Мозок отримує несиметричну зорову інформацію і виробляє звичку до косоокості. Чим пізніше розпочато лікування, тим ця «звичка» стає сильнішою. Після операції мозок, який не володіє навичкою дивитися прямо, дасть команду м'язам на відновлення  звичної «косоокої» позиції очей. Тому перед операцією рекомендується зруйнувати або максимально послабити цю звичку. Це можна зробити постійно носячи оклюзію. Оклюзія необхідна для того, щоб поступово відвикати від неправильного, "косоокого" зору. Дисциплінований пацієнт повинен навіть прокидатися з "одним оком".

 

• Слід пам'ятати, якщо дитина 1-2 хвилини подивиться двома очима, то один день вона даремно носила оклюзію.

• Якщо вона так дивився 7-10хв, вважайте, що тиждень оклюзії втрачено.

• A якщо у улюбленої бабусі він "відпочивав" від оклюзії цілий день, то рік її носіння пройшов даремно.

У травні вчителі-дефектологи провели круглий стіл на тему: «Корекція зорового сприйняття у дітей дошкільного віку з порушенням зору через "екопластику"».

Екопластика - це навчання конструюванню з природних матеріалів з виділенням їх основних ознак і властивостей. Така робота є ефективною для дітей з порушенням зору, оскільки вирішуються такі корекційні завдання:

- розвиток зорового, слухового і нюхового сприйняття;

- розвиток дрібної моторики і дотику;

- розвиток узгодженості в роботі «ока і руки»;

- розвиток окоміру.

IMG-6a5a4f82b79fe1f49b71de64f0de0dde-V.j
20210519_132006.jpg
IMG-b18bdf77e573117664572ade63ccb31c-V.j
20210519_134017.jpg

У лютому вчителі-дефектологи провели консультацію для вихователів на тему: «Ігри, які лікують». Корекція та розвиток зорових функцій у дітей повинні проходити в цікавій ігровій формі, тому було рекомендовано вихователям виготовити профілактичні оздоровчі ігри, основна ціль яких: тренування м’язів очей,розвиток простежуючої функції, розвиток  зорового аналізу, покращення рухливості очей,  координації «око-мозок, око-рука». Виготовлення таких ігор не викликає труднощів, матеріал простий і доступний. До роботи залучались діти, а батькам запропоновано продовжити таку роботу вдома.

 

11 березня відбулася  виставка таких ігор і тренажерів.

Лабіринти.JPG
выставка (5).JPG
%D0%B2%D1%8B%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%
Закинь кульку.JPG
Клітинне поле.JPG

26.02.2021 р. вчителі-дефектологи Матвєєва Л.О., Директоренко Т.Н., Тарусова Е.І. провели онлайн-засідання фокус-групи тифлопедагогів м. Черкаси. Тема: «Формування у дитини реальної картини оточуючого світу засобами тактильної книги». У презентації була висвітлена система по підготовці дитини до роботи з тактильними ілюстраціями та книгами.

фокус гр (1).jpg
фокус гр (5).jpg
фокус гр (2).jpg
фокус гр (4).jpg
фокус гр (3).jpg
Снимок.PNG
Снимок2.PNG
Снимок3.PNG
Снимок4.PNG
Снимок.PNG
Снимок.PNG
Снимок2.PNG
Снимок3.PNG
Снимок1.PNG
Снимок2.PNG
Снимок3.PNG

Офтальмологічні вимоги щодо проведення занять вдома

 

  • Подбайте, щоб меблі відповідали зросту дитини.

  • Подбайте про гарне освітлення робочого місця, світло повинно падати з лівого боку і  зверху (для праворуких). Ввечері необхідно використовувати додаткове джерело освітлення.

  • Розташовуйте робочі зошити, альбоми перед дитиною, а предмети на столі в певному порядку: олівці, фломастери - попереду справа, деталі для поробок - зліва в коробці, зразок - перед дитиною на підставці, без зайвих предметів, які можуть відволікати.

  • Завжди використовуйте підставку при розгляданні картин, книг з дітьми, у яких міопія і збіжна косоокість, при розбіжній косоокості підставка не використовується.

  • При міопії використовуйте іграшки, картки великого розміру, бажано яскравого зеленого, жовтого кольорів. При гіперметропії - іграшки яскравого жовтого та оранжевого кольорів, в залежності від гостроти зору підбирається їх розмір.

  • Розташовуйте силуети, деталі для аплікації, дрібні предмети на контрастному фоні - так вони краще будуть сприйматися дитиною.

  • Під час показу використовуйте указку (олівець), кількість об’єктів, які розглядаються, обмежена.

  • Тривалість заняття для дітей 5-6 р. 15-20 хв., для дітей 3-4 р. 10-15 хв. з обов’язковим зоровим розвантаженням.

Правила "спілкування" з комп’ютером

      Ґа́джети - невід'ємний атрибут нашої дійсності. Вони є додатковим навантаженням на очі. Батьки не можуть вилучити ґа́джети з життя малят, тому мають прищеплювати їм культуру користування ними й обмежувати час.

Пам'ятаймо!

  • дошкільнятам, у яких активно розвивається і росте мозок, можна користуватися ґа́джетами не більше години на день, серіями по 10-15 хвилин. Дотримуйтесь режиму роботи і відпочинку;

  • ретельно добирайте екранну продукцію і не залишайте дітей наодинці з нею, коментуйте інформацію. За цих умов комп'ютер стане їм другом і не завдасть шкоди.

  • організуйте робоче місце: монітор повинен стояти не менше ніж 50 см від очей, не можна працювати в темноті та при дуже яскравому світлі. Воно повинно падати збоку, під кутом 90 градусів, а вікно прикрите легкими шторами.

  • правильно підбирайте яскравість і контрастність екрану. Оку легше сприймати чітку картинку з гарно оформленим текстом.

 

Замість комп’ютера - конструктори!

 

 

Замість телефону - книжка!

 

 

В спальні та під час прийому їжі - без ґа́джетів!

 

 

Замість телевізора - активна рухова діяльність, заняття спортом!

 

 

 

 

08.11.2019 р. відбулося засідання школи молодого вихователя на тему: «Апаратна корекція зору», на якому вчителі-дефектологи Матвєєва Л.О., Директоренко Т.М., сестра медична лікувального кабінету Туз Є.О. ознайомили вихователів-початківців з різними методами лікування зорових порушень. Педагоги відчули на собі, як відбувається процес корекції зору на апаратах «Асір», «Панорама», «Синоптофор», «Бівізіотренер».

IMG-b5718aaef1afd74c7c0b08afda84b42f-V.j
IMG-a0705b49ac91f56715614a5cd131cc16-V.j
IMG-e2b32f062c04fd3e4457ab8ff72d7f58-V.j
IMG-872557ef849c027c0b2a7d661595b06d-V.j

08.10.2019 р. вчителі-дефектологи провели засідання Клубу вихователя-початківця на тему: «Визначення корекційної мети під час різних видів активності дітей з порушеннями зору». Вихователі практично навчалися визначати корекційно-розвиткову мету, спробували відчути, як бачать люди з різними порушеннями зору.

IMG-d1c348157f146c03babcb4188271ec87-V.j

Пам’ятка для батьків «Аксіома очей»

 

  1. Все, що корисно для тіла - корисно для очей.

 

  1. Вправи для тіла позитивно діють на очі, але очам ніколи не буває достатньо тільки цих вправ – їм необхідні ще й власні.

 

  1. Вправи для очей зміцнюють і розвивають зір лише тоді, коли  виконувати їх систематично – щодня і по кілька разів на день.

 

  1. Втома очей – це одна із ознак загальної втоми тіла. Очі, як і будь-який орган, потребують відпочинку, а відпочинком  для них є розслаблення  психіки, вправи і сон.

 

  1. Сонячне світло і бачення чорного поля із заплющеними очима – це два важливі елементи в оновленні й підтриманні здорового зору.

 

  1. Пам’ятайте, що в основі всіх порушень зору є напруження і перенапруження психіки, ідеальний зір набувають тільки розслабленням.

24.09.2019 р. вчителі-дефектологи провели тифлологічний інструктаж на тему: «Системний підхід в організації корекційної-розвиткової роботи з дітьми, які мають порушення зору». Вихователі узагальнили і поглибили свій досвід з розвитку і охорони зору та підвищили свій тифлопедагогічний рівень знань.

IMG-32d0a7cc877963b1aeae8f3168b6fe28-V.j
IMG-b3cfb017ff43e593111f3745bc5dba7a-V.j

Консультація для батьків

Починається літо. Все більше часу діти проводять на свіжому повітрі. Пропонуємо  вправи, які можна використати, щоб прогулянка стала засобом корекції зору і фізичного виховання.

1.Ігри та вправи, спрямовані на сприйняття кольору, форми, просторового розташування:

  • Знайди однакові за кольором (формою) плоди, листочки, насінини

  • Підбери однакові за кольором формочки, відерця, кубики, машинки

  • Збери букет з листя круглої форми, але з різних дерев

  • Знайди найвище (найнижче) дерево

  • Знайди найтовще (найтонше) дерево

  • Знайди однакові по висоті (ширині) предмети

  • Розкажи, що на ділянці розташовано близько  до тебе, а що далеко від тебе

  • Обери найкоротший шлях від гірки до гойдалки. Опиши свій шлях

2. Ігри і вправи, спрямовані на розвиток рухової сфери:

  • Пройди по колоді (лаві), зберігаючи рівновагу. Контролюй свої дії очима

  • Пройди по доріжці. Іди точно посередині, не наступаючи на край доріжки

  • Пройди по наміченій лінії. Дивись уважно на лінію

  • Пройди по колу (квадрату і т.п.), не наступаючи на лінію фігури. Контролюй свої рухи очима

  • Пройди переступаючи через кубики. Дивись уважно, не збий кубика

  • Пройди навколо будиночка (гірки, павільйону і т.п.) швидким (повільним) кроком

  • Хто швидше добіжить до будиночка, гірки і т.п.

  • Перестрибни через доріжку, мотузку, кубик (м’яч, пеньок). Контролюй свої рухи очима

  • Підкинь м’яч і злови. Слідкуй за м’ячем очима

  • Передай м’яч сусіду. Слідкуй за м’ячем очима

  • Перекинь м’яч через сітку. Слідкуй за м’ячем очима

  • Збий кеглі. Контролюй свої рухи очима

Снимок1.PNG
Снимок2.PNG
Снимок3.PNG
Снимок.PNG
Снимок2.PNG
Снимок3.PNG

15.01.2019 р відбулося засідання фокус групи вчителів-дефектологів міста на тему «Самообслуговування дітей з порушенням зору як основний компонент корекційно-розвиткової роботи».  Теоретичний виклад зробила вчитель-дефектолог Матвєєва Л.О. Організовану діяльність «Ми охайні малюки!» провела вчитель-дефектолог Директоренко Т.М.  Про використання малих фольклорних форм під час режимних моментів розказала учитель-логопед Шипілова І.В.

20190115_101909.jpg
20190115_103128.jpg
20190115_095327.jpg
20190115_094942.jpg
20190115_094244.jpg
20190115_095549.jpg

01.11.2018 р. вчителі-дефектологи провели засідання круглого столу на тему «Охороняємо і розвиваємо зір». Педагоги конкретизували які  чинники впливають на збереження зору. Наголосили на значенні освітлення, підбору і розташування меблів, тривалості користування комп’ютерами, вимогах до організованої діяльності в умовах дошкільного навчального закладу спеціального типу.

20181101_132636.jpg
20181101_134134.jpg

7.10.2018 року  відбулося засідання за участю вихователів-початківців і  вчителів-дефектологів.  Темою зборів була організації та проведення організованої  діяльності дітей з порушеннями зору.  Педагоги  познайомилися з вимогами до її проведення, вправлялися у проведенні зорової гімнастики та зорового розвантаження.

20181017_133146.jpg
20181017_135043.jpg

11.09.2018 р. вчителі-дефектологи Директоренко Т.М. та Матвєєва Л.О. провели для педагогів семінар-практикум на тему "Застосування тренажерів розвитку зору за методикою Базарного В.Ф."

received_241492159874849.jpeg
detsad-534908-1514948026.jpg
detsad-114652-1437051591.jpg
DOU_4.jpg
(6).PNG

03.05.2018 р. вчителі-дефектологи Директоренко Т.М. та Матвєєва Л.О. провели для педагогів семінар-практикум "Самообслуговування як основний компонент корекційно-розвиткової роботи".

          07.12.2017 відбулося  засідання фокус-групи  вчителів-дефектологів (тифлопедагогів) дошкільних навчальних закладів спеціального типу на тему: «Взаємозв’язок учителя-логопеда з вчителем-дефектологом в корекційно-розвитковій роботі з дітьми, що  мають  порушення зору».  Спеціалісти  нашого дошкільного навчального закладу поділилися передовим досвідом, запропонували модель спільної роботи. Тифлопедагоги на майстер-класі відпрацьовували прийоми роботи з використанням елементів Су-Джок терапії з розвитку дрібної моторики, ознайомили з унікальними вправами для відновлення зору.

bottom of page