ОСАДЧА Тетяна Василівна, інструктор з фізкультури - освіта вища, кваліфікаційна категорія "спеціаліст першої категорії".
Кожен день за розпорядком робимо гуртом зарядку!
М'яч - це не лише дивовижна, найдавніша іграшка народів світу, а й чудовий засіб для розвитку фізичних якостей дошкільників. На заняттях з фізичного виховання ми часто використовуємо м'яч в основних видах рухів і рухливих іграх.
Рухливі ігри з м'ячем - запорука повоцінного фізичного розвитку дитини
Для дитини м’яч – предмет захоплення з перших років життя. Ігри і вправи з м’ячем розвивають орієнтування в просторі (що особливо важливо для дітей з порушеннями зору), регулюють силу і точність кидка, розвивають окомір, швидкість, точність. Розвивають м’язову силу, посилюють роботу легенів, серця, покращують обмін речовин. Рух пальців і кисті рук має особливе значення для розвитку функції мозку.
Ми працюємо з дітьми починаючи з 3-го року життя. У кожній групі і у фізкультурній залі є резинові м’ячі різного діаметру, пластикові кульки, надувні кульки, масажні м’ячики. У фізкультурній залі є м’ячі– фітболи по кількості дітей. У роботі з дітьми ми намагаємося використовувати м’ячі у повному обсязі під час ранкової гімнастики, під час фізкультурних занять (в загальнорозвиткових вправах і основних видах рухів), у режимних моментах, у самостійній діяльності, в індивідуальній роботі з дітьми в рухливих іграх. Наші діти з радістю котять м’ячі, бігають за ними, кидають їх.
Пропонуємо вам декілька прикладів рухливих ігор з м’ячем які найбільше люблять діти:
«М’яч у ворітця»
Для кожної пари ставлять ворітця і діти прокочують м’яч один одному.
«Перекинь м’яч»
Діти перекидають м’яч через шнур, потім пропонують пробігти під шнуром за м’ячем і піймати його.
«Чарівний м'ячик»
Дорослий і дитина (інші члени родини) сідають на підлозі в коло і кидають/перекочують м'ячик один одному, називають кольори, які присутні в їхньому одязі (вимовляють по черзі назви тварин, предмети побуту, меблі, імена тощо).
«Великий м’яч»
Для гри знадобиться м’яч великого розміру, який можна штовхати. Всі гравці стають обличчям у коло і беруться за руки. Ведучий стає в центр кола і намагається викотити м’яч з кола ногами. Гравці не дають йому це зробити. Якщо хтось з гравців пропустив м’яч, він стає ведучим.
«У вибивного»
Двоє ведучих стають з двох сторін майданчика. Всі інші гравці розміщуються в центрі. Завдання ведучих: перекидаючи м’яч один одному, влучити ним у гравців. Ті, в свою чергу, повинні намагатися ухилитися.
«Картопля»
Всі гравці стають у коло і перекидають один одному м’яч, відбиваючи його. Якщо хтось з гравців м’яч не відбив,він сідає навпочіпки в центр кола (так званий «котел»). Гра триває.
Будь-який гравець може виручити тих, хто перебуває в «котлі». Для цього він, відбиваючи м’яч, намагається влучити ним, по сидячих в центрі кола. Той, у кого влучили м’ячем, знову приймає участь у грі.
«М’яч – квач»
Діти стають у коло. В центрі ведучий з м’ячем у руках. Діти під музику ходять по колу, тримаючись за руки, вправо, потім вліво. Коли музика раптом замовкне, діти швидко розбігаються по майданчику, а ведучий квач кидає в дітей м’ячем. Кого поцілить, той стає в середину кола і виконує роль квача.
Примітка. Кидати м’яч можна лише під ноги, тікати врізнобіч. Гру можна проводити, поставивши в центр кола двох-трьох дітей з м’ячами.
«Мисливець і звірі»
Серед гравців обирають одного «мисливець», решта дітей — «звірі», які тихенько домовляються, яких звірів вони зображатимуть (зайців, ведмедів, білочок та ін.). «Звірі» і «мисливець» стають на відстані 2–3 м. «Мисливець» тримає у руках невеликий гумовий м’яч.
«Звірі» промовляють:
Що за звірі? Відгадай!
Здогадаєшся - стріляй! І зображають тих тварин, про які заздалегідь домовилися. Якщо «мисливець» не може відгадати, тоді обирають іншого. Коли «мисливець» здогадується, кого зображують, тоді відповідає. Якщо це йому вдалося, тоді «мисливець» «стріляє» у них (кидає м’яч). Завдання дітей, ухилитися від м’яча. Якщо «мисливець» ні в кого не влучив тоді обирають іншого. Якщо влучив, то він отримує право на наступні спроби, поки він не промахнеться. Кращим вважається «мисливець», який влучив у більшу кількість «звірів».
Фізичне виховання в дошкільному навчальному закладі - основа всебічного розвитку дитини
Рухова активність дітей дошкільного віку є
природною біологічною потребою, ступінь
задоволення якої багато в чому визначає
подальший структурний і функціональний
розвиток дитячого організму.
Важливим засобом забезпечення рухової
активності дітей в дошкільному навчальному зак-
ладі є заняття з фізичної культури та ранкова
гімнастика.
Фізичне виховання у нашому спеціалізова-
ному дошкільному навчальному закладі для дітей
з порушеннями зору здійснюють інструктор з
фізкультури, вихователі груп та вчителі-дефекто-
логи.
Фізичне виховання дітей з порушеннями зору
в умовах нашого закладу виконує такі завдання:
- охорона життя та здоров’я дітей;
- загартування та зміцнення здоров’я дітей;
- розвиток збережених аналізаторів та їх активне включення в навчально-виховний процес;
- формування життєво-важливих рухових умінь і навичок;
- корекція вторинних дефектів розвитку (постави, стопи, дрібних м’язів рук);
- розвиток рухових якостей.
Оскільки провідним видом діяльності дітей дошкільного віку є гра, заняття з фізичного виховання в нашому дошкільному навчальному закладу проводяться з використанням рухливих ігор, на заняттях використовується спортивний інвентар (м'ячі, обручі, дуги, палиці, прапорці, скакалки та ін.) та спортивне обладнання (гімнастичні лави, колода, спортивна драбина тощо).
На заняттях діти виконують:
- загально-розвивальні вправи (біг, стрибки) з поступовим збільшенням навантаження;
- вправи корегуючого спрямування (для профілактики порушення постави та плоскостопості);
- вправи для формування певних фізичних якостей та навиків, для впливу на різні м'язові групи з поступовим розподілом навантажень;
- рухливі ігри.
У теплу пору року заняття з фізкультури проводяться на свіжому повітрі - на спортивному майданчику, а в холодну пору року - в спортивному залі.
Ранкова гімнастика - найбільш важлива складова в організації життя дітей
Ранкова гімнастика сприяє покращенню обміну речовин, посиленню кровообігу, розвитку м’язів, розгальмуванню нервової системи після нічного сну та викликає позитивні емоції.
Головна вимога до ранкової гімнастики - проведення її на свіжому повітрі в літній період та у добре провітрених приміщеннях взимку. Головна вимога до одягу дітей - він не повинен заважати рухам і спричинювати перегрівання або перео-
холодження організму.
Під час ранкової гімнастики
найкраще використовувати легкі і зна-
йомі вправи. Ранкову гімнастику про-
водять як з предметами (м’ячі, стрічки,
гімнастичні палиці, кубики тощо),
так і без предметів. Виконання загаль-
норозвивальних вправ із предметами
викликає у дітей інтерес до занять,
значною мірою впливає на засвоєння
рухів, розвиток сенсорики, рухових
здібностей. Усі вправи з предмета-
ми потребують роботи пальців рук.
Це активізує діяльність аналізаторних систем, впливає на розвиток мовлення, на інтелектуальний розвиток у цілому. Активні дії з предметами під час виконання вправ сприяють пізнанню кольору, ваги, форми, якості матеріалів тощо.
При виконанні вправ, під час ранкової гімнастики потрібно пам’ятати, що дітям із складною патологією зору протипоказані вправи на прискорення, стійка на голові, нахили.
Тривалість ранкової гімнастики – не більше 10 хвилин.
ПОРАДИ БАТЬКАМ:
- щоденно виконуйте разом з дитиною ранкову гімнастику;
- до змісту ранкової гімнастики включайте вправи для тренування моторного апарату ока, дихальні вправи у комплексі із вправами на розслаблення м'язів ока та самомасаж біологічно активних зон;
- разом з дитиною здійснюйте пішохідні прогулянки та туристичні походи;
- залучайте дитину до виконання основних рухів: ходьба, біг, стрибки;
- грайте з дитиною в рухливі та спортивні ігри.
Шашки - це цікаво!
Гра в шашки - це не тільки цікаво але й повчально, це одна з форм розвитку математичних здібностей дітей старшого віку. Це заняття слугує людям не лише для розваги, а й для розвитку їхніх розумових здібностей. Шашки вимагають від гравця вміння мислити, винахідливості та кмітливості, сприяють розвитку пам’яті та уваги, підвищують інтерес до навчання.
Завдання дорослого:
1.Навчити дітей грати в шашки, дотримуючись правил гри;
2.Формувати вміння планувати власні дії, будувати тактику та стратегію своїх дій;
3.Тренувати в умінні взаємодіяти з партнером по грі, контролювати ситуацію, спокійно реагувати на свої невдачі й позитивно ставитися до успіхів суперника.
Діти старших груп нашого дошкільного закладу з цікавістю вчать правила гри та грають в шашки, адже вони постійно беруть участь у шашкових турнірах.